Miroslav Beblavý napísal o návšteve v Slovenskej Chránenej dielni vo svojom statuse na facebooku

10. januára 2020 – FB príspevok Miroslava Beblavého
STRETOL SOM VEĽKÉHO ČLOVEKA

Začal sám ako živnostník pred 13-timi rokmi, dnes vedie najväčšiu chránenú dielňu na Slovensku a zamestnáva desiatky ľudí v Piešťanoch. Richard Kopún je úžasný príklad človeka, ktorý dokázal okolo seba vytvoriť tím ľudí, s pomocou ktorých dnes vytvára príležitosti pre mnoho ľudí so zdravotným znevýhodnením. Bolo z neho cítiť, že ho ženie snaha pomáhať iným, ale zároveň mu záležalo na tom, aby to bolo zdravé podnikanie, ktoré nie je závislé od štátu. Majú 5 výrobných dielní a ich klienti si od nich objednávajú napríklad vianočné balíčky pre zamestnancov alebo rôzne reklamné predmety.
Je to pekný malý sociálny a podnikateľský príbeh, aké zatiaľ nevyhrávajú Startup awards ani o nich nepíšu vo Forbes, ale o to viac o nich treba hovoriť.

Vyjadrenie vedenia Slovenskej chránenej dielni k návšteve:
V našej histórií je to už druhá návšteva poslanca NR SR. Slovenská chránená dielňa je apolitická a predstaví ako funguje a aké má starosti každému politikovi, poslancovi, vládnemu a štátnemu činiteľovi. Cieľom je aby návšteva zistila že chránené dielne potrebujú zmeniť zákon vo veci čerpania Náhradného plnenia. Pretože v 4. kvartáli majú chránené dielne 3-4x viac objednávok=prác ako v iných kvartáloch. Našou snahou je zmeniť zákonník práce tak by sa časť náhradného plnenia povinne čerpala aj v prvej polke kalendárneho roka a nielen prevažne vo 4. kvartáli.
V súčasnom stave je veľká disproporcia objednávok=množstva prác medzi prvými 3 kvartálmi a vo 4. kvartáli. Potom sú chránené dielne donútené od 1.1. prepúšťať a znova naberať od 1.10..